Nordic Working Group for Circular Economy (NCE), Pohjoismaiden kiertotaloushankkeita koordinoiva työryhmä, valitsi Netum Oy:n ja Afry Finland Oy:n tekemään selvityksen vihreiden jätteiden (Green-listed waste, GLW) siirroista Pohjoismaissa.
NCE oli havainnut, että GLW-siirroista ei ole saatavilla riittävästi tietoa tehokkaan valvonnan toteuttamiseksi. Selvityksen tavoitteena oli kerätä tietoa siitä, miten GLW-siirroista raportoidaan Pohjoismaissa ja valituissa vertailumaissa (Irlannissa, Pohjois-Irlannissa ja Sloveniassa) sekä ehdottaa parannuksia tiedonkeruujärjestelmiin.
Green-listed-waste – raportointitavat vaihtelevat paljon maittain
Selvityksen tuloksena havaittiin, että GLW-raportointi vaihtelee maittain, sillä mitään pakollista EU-raportointia ei ole määritelty. Tällä hetkellä raportointi ei ole reaaliaikaista missään Pohjoismaista, vaikkakin Tanskassa se on mahdollista. Reaaliaikaisen raportoinnin kehittämiseksi tuli osallistujamailta runsaasti ehdotuksia.
Raportoinnin kehittämiseksi kolme vaihtoehtoa
Pohjoismaille yhteisen GLW-raportointijärjestelmän kehittämiseksi tunnistettiin Netumin Legacy to Digi® -konseptin (https://www.netum.fi/legacy-to-digi/) pohjalta kolme vaihtoehtoa:
- maakohtaisiin järjestelmiin perustuva ratkaisu
- yhteinen järjestelmä kaikille Pohjoismaille
- hybridiratkaisu, jossa maakohtaisia järjestelmiä täydennetään yhteisillä komponenteilla/palveluilla
Analyysin perusteella keskitetty ratkaisu olisi tehokkain tapa parantaa raportointia, lisätä materiaalivirtoihin liittyvää informaatiota ja vähentää laittomia GLW-siirtoja. Pohjoismaiden yhteinen keskitetty järjestelmä ei kuitenkaan vaikuta realistiselta vaihtoehdolta, sillä raportointikäytännöt vaihtelevat maittain. Tämän perusteella hybridiratkaisu olisi potentiaalisin.
Voit ladata koko raportin täältä: https://www.norden.org/en/publication/green-listed-waste-glw-exports-nordic-countries
Me netumilaiset olemme ylpeitä siitä, että saamme osallistua yhteiskunnan toimintojen kehittämiseen yhteistyössä viranomaisten kanssa. Erityinen ilonaihe meille on, että Netumin Legacy to Digi® -konseptin avulla voidaan kehittää meille kaikille parempaa yhteiskuntaa.